Ce inseamna aceste rezultate?

Investigatii

Postata de Sima Florica cu o luna in urma.

VSH 18/mml interval F 2-12 B1-8
HDL61 interval 40-60
TGP37 interval 0-33

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Rezultatele analizelor indica o valoare usor crescuta a vitezei de sedimentare a hematiilor (VSH), care poate fi un semn al unei inflamatii sau a unei infectii in corp.

De asemenea, nivelul de HDL ("colesterolul bun") este mai mare decat normal, ceea ce este de obicei un lucru bun, insa in unele cazuri poate indica existenta unor probleme de sanatate.

TGP (transaminaza glutamico-piruvica), un enzima prezenta in mai multe organe, inclusiv ficat, inima si muschi, are nivelul peste limita normala, ceea ce poate indica existenta unor probleme la aceste organe.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia dvs. specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectiile-virale_7704

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului