ce inseamna acest CT?

Investigatii

Postata de Alina Daniela3 cu 14 ani in urma.

- craniotomie occipitala stg. De aprox 3,8cm ce asociaza ingrosare durala si o cavitate de tip porencefalic comunicanta cu ventricolul IV, de aprox 4,5cm in portiunea caudala a fosei posterioare ce dislocuieste partial tesutul cerebelos parasagial; fara anomalii suspecte de iodofilie
- absenta acumularilor hematice recente, semnelor de edem cerebral
- lama fluida milimetrica in unghiul antero-medial al sinusului maxilar dr.
Precizez ca l-am facut ieri seara si inca nu stiu ce am.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Acest rezultat CT indica faptul ca ati avut o interventie chirurgicala pe creier, cunoscuta sub numele de craniotomie, pe partea stanga a zonei occipitale a craniului. Interventia a format o cavitate de aproximativ 4,5 cm care comunica cu cel de-al patrulea ventricul al creierului. Aceasta cavitate se afla in partea inferioara a fosei creierului, dislocuind partial tesutul parasagital al cerebelului.

Grosimea anormala (sau ingrosarea) a membranei dure, care este un strat de tesut care inconjoara creierul, este de asemenea prezenta. Rezultatul nu indica prezenta de acumulare de sange recenta sau semne de umflare a creierului (edem cerebral), care ar fi poate fi cauzate de leziuni sau inflamatie. Semne de iodofilie, care ar putea indica o infectie, nu sunt de asemenea vizibile.

Prezenta unei benzi fluide minuscule (mai mica de un milimetru) in coltul din fata si pe mijloc al sinusului maxilar drept este raportata. Sinusurile maxilare sunt perechi de spatii umplute cu aer in interiorul oaselor de la fata si au mai multe functii, ca umidificarea si incalzirea aerului pe care il respiram si ajutarea la formarea sunetelor atunci cand vorbim.

In concluzie, raportul tau nu ofera un diagnostic specific, dar sugereaza ca ai avut o interventie chirurgicala la nivelul creierului.

Ar trebui sa discuti aceste rezultate cu un neurolog sau un neurochirurg pentru a intelege mai bine ceea ce acestea inseamna pentru starea ta de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/importanta-imagisticii-in-diagnosticare_16109
https://sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/investigatii-precise-rmn-si-ct-diferente-cand-si-de-ce-se-faci_19089