Ce fel de endoscopie facem?

Investigatii

Postata de Andreea Roxana cu 10 ani in urma.

Aveti idee ce fel de endoscopie sa fac?Am facut radiografie cu substanta de contrast si am fost diagnosticata cu ulcer duodenal.Mi s-a recomandat sa fac o endoscopie digestiva superioara,insa de care sa fac?Cu anestezie sau fara?Clinica unde am facut programare face doar cu sedare profunda sau fara sedare.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Depinde de cum tolerati investigatia. Majoritatea prefera anestezie deoarece este greu de suportat.