ce este si cum se poate trata p***a piciorului langa in zona degetelor cu amorteli si basici apoase?

Investigatii

Postata de Mitica cu o luna in urma.

Buna ziua! aceasta afectiune se manifesta de vreo trei luni .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Simptomele descrise par a fi asociate cu o afectiune numita neuropatie periferica, care este provocata de deteriorarea nervilor periferici, nervii ce transmit semnale de la/un corp la creier. Neuropatia este adesea o complicatie a diabetului si poate duce la amorteala, furnicaturi si dureri la nivelul degetelor.

Totusi, alte cauze pot fi si problemele vasculare, anumite deficient de vitamine sau chiar o infectie fungica a pielii(fungii) care poate dus de asemenea la basici apaose.

Pentru a putea trata aceasta afectiune, este necesar mai intai sa se determine cauza exacta. Tratamentul poate cuprinde diferite terapii medicamentoase. Suplimentele cu vitamina B sunt de asemenea adesea recomandate pentru imbunatatirea sanatatii nervilor.

In cazul unui diagnostic de neuropatie diabetica, este necesar un regim alimentar strict si un control regulat al glicemiei.

Este foarte important sa consultati un medic pentru un diagnostic corect si un tratament adecvat.Cauzele pot fi multiple si numai un medic va poate spune cu exactitate ce se intampla.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/neuropatia-periferica-cauze-simptome-si-tratament_11936