ce as putea face in continoare?

Investigatii

Postata de Marinela cu 4 saptamani in urma.

am facut un text de sifilis si vdrl a iesit negativ si rpr pozitiv

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

In continuare, pe baza acestei situatii, ar fi recomandat sa va adresati medicului pentru a discuta rezultatele. Desi testul VDRL a iesit negativ, faptul ca testul RPR a iesit pozitiv poate indica prezenta sifilisului. Cu toate acestea, exista si cazuri in care pot aparea rezultate pozitive fals la testul RPR, deci situatia dvs. necesita o evaluare amanuntita. Este posibil sa fie necesare teste suplimentare pentru a confirma sau a exclude diagnosticul de sifilis.

Ar trebui sa stiti de asemenea ca testul VDRL poate fi negativ in stadiile initiale si tarzii ale sifilisului si pot exista situatii de fals negativ daca se urmeaza un tratament cu antibiotice. De aceea un nou consult medical si potentiale teste suplimentare ar putea fi necesare pentru a elucida situatia.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-luesul-congenital_254
sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/semnele-si-simptomele-sifilisului-la-barbati_8227