ce afectiune am daca am neutrofile scazute 43.1 si limfocite marite 45.8?

Investigatii

Postata de Ecaterina Barzoiu cu 5 luni in urma.

Buna ziua.
Va rog sa primesc un raspuns. Sunt un pic speriata.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Neutrofilele si limfocitele sunt doua tipuri de celule albe din sange, care joaca un rol important in sistemul imunitar al organismului.

Un nivel scazut al neutrofilelor, cunoscut sub numele de neutropenie, poate indica o gama larga de afectiuni, inclusiv infectii bacteriene severe, sindrom mielodisplazic (o boala a celulelor sanguine), tulburari ale maduvei osoase, leucemie, expunere la anumite substante toxice etc.

Pe de alta parte, o valoare crescuta a limfocitelor (limfocitoza) poate sugera infectii virale, leucemie limfoida cronica, limfom, boala Hodgkin, stres emotional, corticosteroizi sau anumite medicamente.

Este important sa mentionez ca doar pe baza acestor valori ale celulelor sanguine nu se poate face un diagnostic specific. Este necesara evaluarea clinica si a altor teste suplimentare pentru a identifica cauza exacta a fluctuatiilor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/monocite-crescute_11343