Cate scaune e normal sa aive un copil de 12 ani ?

Investigatii

Postata de gtgalexa cu 12 ani in urma.

Va rog sa imi spuneti daca este normal la un copil de 12 ani sa aive 3-4 scaune pe zi , tari ca si consistenta , culoare normala , fara miros deosebit .Suntem inca sub tratament ( esofagita, stomac lenes si reflux biliar ) si probabil mai dureaza pana se normalizeaza situatia . Va intreb deoarece la control trebuie sa mergem pe 23 iunie si mi se pare o vesnicie pana atunci.
Si as mai avea o rugaminte.Daca puteti sa imi explicati de ce din 4 ecografe facute la 4 medici ( 2 in Buzau , 2 in Bucuresti ) nu a iesit acelasi lucru, sau mai exact la una singura rezultatul a fost : ficat cu spatii periportale hiperecogene, CBIH - ( Nu stiu sigur - medelofate , nedelofate ?) Vp 7 mm, VB fara calculi, ambii rinichi cu ectazie caliceala.La celelalte mi s-a spus verbal ca totul e ok ( intrucat eram internata in spital cu fetita nu mi s-a dat un rezultat scris al ecografiilor facute, dar la iesirea din spitalul Judetean Buzau , la a doua ecografie mi-a iesit ce v-am scris mai sus( scrie pe biletul de externare ) . Sunt oarecum speriata , pentru ca la momentul cand mi-a facut ecografia cu rezultatul acesta , dr. m-a intrebat daca a avut copilul hepatita . Nu a avut niciodata o boala de ficat , dar la 2 ani si 8 luni a avut salmonela si pe la 4 ani mi-a facut o viroza la stomac. Nu stiu daca este o legatura , dar sunt speriata si intrigata de rezultatele astea diferite. Credeti ca trebuie sa mai fac vreo analiza suplimentara ?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

Un copil de 12 ani trebuie sa aiba tot atatea scaune cate are si un adult adica in medie 1/zi. Mai mult va vor ajuta, sper, domnii doctori.

gtgalexa

acum 12 ani

Sper, pentru ca sunt cam speriata in privinta acelei ecografii. Nu stiu ce sa mai cred .

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

La prima intrebare : tranzitul intestinal este in functie de felul si cantitatea alimentelor ingerate, de la o zi la alta.Unele alimente si mai ales fructele favorizeaza un numar crescut de scaune. Faptul ca au consistenta normala este un lucru normal.Deci nu trebue sa fiti ingrijorata
Cea de a doua problema : Descrierea: examenelor prin imagistica poate fi diferita in functie de examinator , de aparat,, de conditiile indeplinite de pacient (pozitie,
distanta dintre examen si orele de masa , de inspiratie -expiratie etc . Acelasi examinator, de la o zi la alta, nu va va descrie cu exactitate ceea ce v-a scris la examenul din zilele anterioare . El va scrie ceeace vede in momentul de fata.. Dealtfel nici rezultatele nu prea difera dupa cum nici nu pledeaza pentru ceva ingrijorator.
Nu au nici o legatura cu patologia copilului de la varsta de 2 si 4 ani.
Discutati cu medicul la care mergeti in 23 iunie la control toate aceste aspecte.

gtgalexa

acum 12 ani

Multumesc de ajutor .
O zi buna va doresc tuturor si multa sanatate.

florea gratiela

acum 11 ani

baiatu meu de 11 luni jumate face cam 8/9 scaune pe zi el facea 1 scaun pe zii asi dori sa stiu de ce face atatea scaune pe zi sant speriata nu stiu ce sa fac