caderea parului

Investigatii

Postata de sonia78 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
As dori sa gasesc un remediu pentru a stopa caderea parului. Am parul de lungime medie, putin ondulat natural - nu este nici cret, nici intins. Daca strang parul in coada, sta ca o matura de infoiat, desi e o mana de par. Recunosc ca nu mananc multe fructe si legume, stresul ma insoteste zilnic + ma vopsesc blonda. Stiu ca aceste lucruri dauneaza, sfaturile le stiu.. As dori o solutie! Am incercat Vichy Dercos Aminexil - tratament cu fiole, am repetat de 3 ori - cu pauza de 6 luni. ma spal de 1 an cu Klorane-sampon cu chinina si vit. B. Vreau sa incerc un alt fel de tratament, poate homeopat, daca exista varianta asta. Nu pot folosi nicio masca de par, niciun balsam - in momentul in care le intind pe firul ud, parul devine foarte moale, intins si cade instant. folosesc doar un balsam leave-in de la scharzkopf, pentru a putea pieptana parul. As dori sa af

Raspunsuri (3)

Raluca36

acum 11 ani

NIOXIN SE GASESTE PE NET SAU IN SALOANELE DE COAFURA E IN JUR DE 100 LEI

colnago

acum 11 ani

In primul rind, pina nu inlaturi motivele caderii parului, poti sa folosest orice tratament, sampon...
Tocmai Tu ai scris ca stii motivele, sfaturile le stii...:) Pai ai solutia! Stii si Tu cum se spune: suntem ceea ce mincam. Vrei ca sa blocezi simptomele sau sa inlaturi motivele?

Elena

acum 11 ani

Parul poate sa cada din multe motive, nu intodeauna din cauze genetice.. cel mai bine e sa consulti un medic dermatolog, iti faci niste analize si alegi tratamentul care ti se potriveste cel mai bine.
Eu momentan urmez un tratament cu minoxidil 2% (Rogaine) si parul nu mai cade decat 2-3 fire pe zi.. si conform spuselor doamnei doctor dermatolog, ar trebui sa se regenereze complet in 3-4 luni. Pana atunci, fiindca am parul destul de rar, folosesc Toppik, un produs cosmetic ce face parul sa arate foarte des. In cazul meu e solutia ideala, nimeni nu stie ca am probleme cu caderea parului, pentru ca nu se observa deloc ca am parul foarte rar.