Buna ziua! Mă poate ajuta cineva in a-mi interpreta analiza de sange ?

Investigatii

Postata de Utilizator11711175370 cu o luna in urma.

Bună ziua ! De aproximativ o luna am început sa ma simt rău. Totul a pornit de la o intepatura/junghi in piept în urma căruia am ajuns la urgenta . Acolo în urma eck-ului , + consult s-a tras concluzia ca vina ar fii unui mușchi intercostal sau o răceala netratata .
Am luat magnerot + antibiotic Xifia 5 zile , dar starea mea nu s-a ameliorat . În continuare simteam amețeli și respirație e îngreunată. Ca sa scurtez povestea. Am fo- Valorile la analizele de sânge care ma îngrijorează sunt :MCV 75.3 ( vn 80-100)
MCH 24.7 (vn 27-32)
MPV 14.4 ( 6-11)
PDW 28.5 (vn 11-18 )
Aștept o părere, mulțumesc .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Valorile prezentate de dvs. indica o posibila anemie microcitara hipocroma (MCV si MCH scazute). Analiza cu MPV si PDW crescute indica o posibila inflamatie, infectie sau tulburare de coagulare.

Totusi, este important sa consultati un medic pentru a interpreta corect aceste rezultate si a determina cauza simptomelor dvs.

Rezultatul radiografiei pulmonare ar putea de asemenea contribui la starea dvs. generala de rau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Anemiile/anemia-cauze-simptome-si-tratament_15105