Buna ziua! La analizele de sânge mi-a ieșit Rdw-sd scăzut, valori 30.4. ce înseamnă ??

Investigatii

Postata de Cristina cu 4 ore in urma.

Valorile d

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 ore

Buna ziua,

Rdw-sd (Red Cell Distribution Width - Standard Deviation sau Latimea Distributiei Eritrocitelor - Deviere Standard) este un parametru dat de analizele de sange si se refera la variatia in dimensiune a globulelor rosii. Valorile normale sunt intre 35 si 56 fL (femtolitri).

In cazul dvs., valoarea este sub limita normala, ceea ce poate semnala mai multe probleme de sanatate precum o posibila anemie sau alte afectiuni ale maduvei osoase.

Totusi, un singur parametru alterat nu este suficient pentru a pune un diagnostic, este important sa se coroboreze cu restul analizelor si sa se efectueze investigatii suplimentare daca este necesar.

Daca va confruntati cu simptome precum oboseala cronica, paloare, dificultati de concentrare sau slabiciune este recomandat sa discutati cu medicul despre acestea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/analize/largime-distributie-eritrocitara_19
sfatulmedicului.ro/Stresul-si-sindromul-de-oboseala-cronica/epuizarea-si-oboseala-semnele-unor-afectiuni-grave_16200

Cristina

acum 26 minute

Va mulțumesc ! Celalte valori sunt in parametrii normali. Doar acesta a ieșit modificat