Buna ziua, ce inseamna analiza calciu seric la valoarea 8 ? dar HDL val 52 ce insemana?

Investigatii

Postata de Mariana cu 3 luni in urma.

Nu am problema de sanatate, vreau sa interpretez aceste rezultate. Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Analiza calciu seric masoara cantitatea de calciu existenta in sange. Calciul joaca un rol crucial in organism, ajutand la formarea oaselor si a dintilor, in activitatea musculara, conducerea impulsurilor nervoase si coagularea sangelui. Valoarea normala a calciului seric se situeaza intre 8.6 si 10.2 mg/dL, asa ca o valoare de 8 poate indica un nivel usor scazut de calciu in sange, ceea ce poate fi cauzat de o varietate de probleme de sanatate, inclusiv deficienta de vitamina D, probleme ale glandelor paratiroide, anumite medicamente sau malabsorbtia calciului.

HDL este considerat "colesterol bun" deoarece ajuta la eliminarea colesterolului din organism, prevenind astfel acumularea acestuia in artere si protejand impotriva bolilor de inima. O valoare de 52 pentru HDL este considerata normala si indica faptul ca riscul de boli cardiovasculare este scazut.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Daca doriti o interpretare orientativa a rezultatelor dumneavoastra, accesati sectiunea Interpretare analize: sfatulmedicului.ro/interpretor-analize

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/calciul-un-mineral-care-poate-ascunde-o-serie-de-boli-grave_17768