Buna ziua , astăzi am primit rezultatul unei tomografii computerizate in care mi se specifica ?

Investigatii

Postata de Anna cu 2 luni in urma.

Calcificari intraventriculare coarnele posterioare ventriculii 1 și 2 și la nivelul glandei pineale, puteți sa mi explicați și mie ?🙏

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rezultatul tomografiei computerizate pe care l-ai primit indica faptul ca exista calcificari, sau depuneri de calciu, in coarnele posterioare ale primului si al doilea ventricul cerebral, precum si la nivelul glandei pineale.

Ventriculii cerebrali sunt spatii in creier umplute cu lichid cefalorahidian, ce asigura protejarea creierului si maduvei spinarii. Coarnele posterioare ale ventriculilor se refera la niste extensii ale ventriculilor care se indreapta spre partea din spate (posterioara) a creierului.

Glanda pineala este o mica glanda endocrina situata in creier care secreta hormonul melatonina, responsabil cu reglarea ciclului somn-veghe.

Calcificarile sunt depuneri de calciu care pot aparea in orice tesut al organismului. Ele sunt relativ comune, in special la persoanele in varsta, si pot fi cauzate de diverse boli sau tulburari.

Prezenta acestor calcificari intraventriculare si la nivelul glandei pineale poate avea diverse implicatii, in functie de dimensiune, localizare, numar etc. De aceea, este necesar sa discuti aceste rezultate cu medicul tau pentru a clarifica ce inseamna pentru starea ta de sanatate.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie