buna seara

Investigatii

Postata de florina158 cu 12 ani in urma.

vreau si eu sa imi fac niste analize la sange pentru evaluarea starii tiroidei pentru ca am mixedem congenital, daca iau anticonceptionale o sa pot sa le fac? sau trebuie sa sistez administrarea lor si abia dupa aceea sa le fac? multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa apelati la medicul endocrinolog ; pentru femeile care iau contraceptive hormonale, se va recurge la adaptarea dozelor de hormoni tiroidieni necesari.
se pot efectua analizele de evaluare a functiei tiroidiene (TSH, free T4, freeT3)

florina158

acum 12 ani

multumesc mult pt raspuns. o seara buna!