Bună ziua. Dacă puteți sa ma ajutați cu interpretare unor analize. ?

Investigatii

Postata de Utilizator11712792291 cu 3 saptamani in urma.

Polip endometrial hiperplazic cu atipii focal

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Conform analizei pe care ati descris-o, aveti un polip endometrial hiperplazic cu atipii focale. Polipii endometriali sunt formatiuni care cresc in interiorul uterului, pe peretele acestuia. Termenul "hiperplazic" se refera la cresterea excesiva a celulelor, in acest caz a celulelor polipului. Atipii focale indica faptul ca unele celule nu prezinta un aspect normal, sugerand posibilitatea unui proces de degenerare, ce poate fi precanceroasa sau chiar cancerul insusi, dar atentie - nu este obligatoriu sa fie asa.

Rezultatul analizei dumneavoastra necesita o evaluare suplimentara din partea unui medic ginecolog pentru a determina natura exacta a celulelor atipice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/ce-trebuie-sa-stim-despre-polipii-uterini-cu-dr-laura-mustata-medic-spec_18998
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/polipii-uterini-una-dintre-cauzele-principale-ale-infertilitatii_17182