Bună ziua cum aș putea proceda cu un referat de 30 de zile avind în vedere că am mai avut un refera?

Investigatii

Postata de Dana Farcaș cu 3 luni in urma.

Am depășit 240 de zile fiindcă sunt operată de o săptămână mi s-a mai dat un referat am fost la medicina muncii și mia zis ca nu mai poate să fie trimis la București pe motiv că Bucureștiul mia dat 60 de zile Ce pot sa fac acum Am să rămân fără serviciu?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Incepand cu primul aspect, legea stipuleaza ca maximum 180 de zile poate fi suportata de angajator, urmatoarele 60 de zile suportate de Casa de Asigurari de Sanatate (deci un total de 240 de zile), iar perioada dupa este suportata de angajat. De aici, recomandarea ar fi sa iti consultati un avocat specializat in dreptul muncii pentru a discuta situatia dumneavoastra.

Pe de alta parte, ce puteti face acum este sa mergeti la medicul dumneavoastra de familie sau la medicul specialist care v-a acordat primele zile de medical pentru a discuta despre aceasta problema. Ei s-ar putea sa va propuna o prelungire sau reformulare a referatului medical. De asemenea, aveti posibilitatea sa solicitati o a doua opinie de la un alt medic specialist.

Despre pierderea locului de munca, nu va putem oferi un raspuns precis fara mai multe detalii. Depinde foarte mult de politica companiei dumneavoastra si de contractul de munca pe care l-ati semnat.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/specialitati

Dana Farcaș

acum 3 luni

Mulțumesc frumos pentru ajutor