BACTERII IN URINA

Investigatii

Postata de Aretia B cu 3 zile in urma.

Buna ziua. Sotul meu a facut un transplant renal in octombrie 2023( donatorul sunt eu sotia)
De la transplant pana acum leucocitele din urina au fot tot timpul cu valori mari. Acum au aparut si aceste valori marite( albumina, A/C, leucocite, bacterii).
Imi puteti spune ce reprezinta si cat este de grav?

NRBC%- Procent Eritroblasti 0.20 -VALORI NORMALE 0 - 0 · /100WBC
Urini (Sysmex UC 3500) - 24/09/2024 11:03

ANALIZE
REZULTATE
Interval de referinta · UM

Examen biochimic urina
Urobilinogen normal 0.03 - 2 · mg/dL
RBC 0.03 0 - 0.03 · mg/dL
Proteine 15.00 0 - 30 · mg/dL
Glucoza - 2 - 50 · mg/dL
Corpi cetonici - 0 - 4 · mg/dL
Bilirubina - 0 - 0.5 · mg/dL
Nitriti - 0 - 0.1 · mg/dL
Leucocite 500.00 0 - 25 · celule/µl
pH 5.00 4.5 - 7.5
Creatinina 50.00 10 - 50 · mg/dL
Albumina 80.00 10 - 30 · mg/l
Densitate 1.010 1.005 - 1.030
P/C 0.30 0 - 0.15 · g/gCr
A/C 150.00 0 - 30 · mg/gCr

Sediment urina
Hematii 0.20 0 - 23 · µL
Hematii Non-Lizate 0.10 0 - 23 · µL
Leucocite 641.50 0 - 25 · µL
Celule Epiteliale 0.30 0 - 31 · µL
EC Scuamoase 0.00 0 - 31 · µL
EC Tranzitorii 0.30 0 - 1 · µL
EC Renale 0.00 0 - 1 · µL
Cilindrii 0.57 0 - 1 · µL
Cilindrii Hialini 0.28 0 - 1 · µL
Cilindrii Patologici 0.28 0 - 1 · µL
Bacterii 3 486.90 0 - 1200 · µL
Cristale 0.00 0 - 10 · µL
Levuri 0.00 0 - 1 · µL
Spermatozoizi 0.00 0 - 50 · µL
Mucus 0.00 0 - 1 · µL

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 zile

Buna ziua,

Rezultatele analizelor de urina ale sotului dumneavoastra indica prezenta unei infectii urinare, sugerata de numarul crescut de leucocite si bacterii.

Valoarea albuminei si raportul A/C sunt, de asemenea, crescute, ceea ce poate indica o disfunctie renala.

Transplantul renal poate provoca uneori probleme cu functia renala si poate face persoana mai susceptibila la infectii.

Este foarte important sa discutati aceste rezultate cu medicul sotului dumneavoastra, deoarece el cunoaste cel mai bine situatia medicala a acestuia si poate recomanda tratamentul adecvat. S-ar putea sa fie necesar un tratament cu antibiotice pentru a trata infectia urinara.

Cu toate acestea, nu va faceti prea multe griji. Infectiile urinare si problemele renale sunt probleme comune dupa transplantul renal si pot fi gestionate cu succes cu ajutorul medicilor.

Este important sa urmariti totusi semnele de infectie, cum ar fi febra, frisoanele sau durerile de spate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectia-tractului-urinar-la-tineri-si-adulti_596
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/alimente-care-combat-infectia-urinara_11373