Babes papanicolau

Investigatii

Postata de larisica cu 13 ani in urma.

Buna ziua! De curand mi-am efectuat un examen papanicolau.Rezultatele sunt:
Satisfacator pt evaluare:celule endocervicale absente
Nesatisfacator pt evaluare:Polimorfonucleare si hematii(eu specific doar ce este bifat)
DIAGNOSTIC DESCRIPTIV:
1Microorganisme
Bacili Doderlein
2.Epiteliul Pavimentos:
Celule superficiale-frecvente, in placarde si izolate
Celule intermediare-rare
Celule polimorfonucleare-relativ frecvente
3.Epiteliul Cilindric-Glandular:
Endocervicale(este si bifat si un"-"(minus) langa el)

NEGATIV PENTRU LEZIUNI INTRAEPITELIALE SAU MALIGNITATE

DIAGNOSTIC CITOLOGIC:
Tip II Babes-Papanicolau.

*Testul este facut dupa SISTEMUL BETHESDA2001/frotiu conventional.

Puteti sa imi interpretati si mie rezultatul?

Multumesc anticipat!!O ZI BUNA.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua,
Rezultatul analizei se încadrează în limite relativ normale ( modificări obisnuite )
Nu sunt semne de malignitate . Nu trebuie să vă faceţi probleme .
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

andreea

acum 13 ani

buna seara....mi-am facut de curand analizele (la sange si urina) si am ca rezultat urmatoarele: monocitele 11.4%...latimea distributiei plachetare 18.20 (ceea ce nu stiu ce inseamna) ph-ul din urina de 5.00....as dori sa va rog sa-mi interpretati si mie rezultatul si sa-mi dati un sfat daca sa ma ingrijorez sau nu!!va multumesc!

elena

acum 13 ani

buna seara...as dori sa ma sfatuiti in legatura cu o problema...eu sunt hipertensiva si fac tratament cu ATACAND DE 8 mg, INDAPAMID de 1.5 mg si BISOGAMA 5 mg (doza de 2.5 mg)...tensiunea s-a normalizat, am facut o EKG acum o luna si mi-au aparut modificari ale undei T (T-ul sters) si colesterolul 3.00... la aceste pastile mi s-a adaugat de catre medic si PREDUCTAL dar nu pot lua pentru ca am intepaturi in piept...acest tratament este adecvat?fac tratament si pentru colesterol (cu CRESTOR)....daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la interpretarea rezultatului!Va multumesc