arderea genunchilor

Investigatii

Postata de ade_adelina cu 12 ani in urma.

buna ziua,
Mama mea schiopateaza de mica.Anul acesta in iunie i s-a umflat piciorul stang la glezna.Asa a ajuns ea la doctor.Am fost la ortopedie,a facut o radiografie la bazin si rezultatul luxatie congenitala de sold cu coxartroza secundara dr si primara stg.
A trimis-o la comisie pentru incadrare in grad de handicap pentru a putea primi pantofi speciali.
Problema e ca nimeni nu ne-a spuns nimic de acel picior umflat.De la ce e asa?
In plus de aproximativ 3 saptamani,o luna ii ard genunchii.Pui mana pe ei si parca are febra dar numai la genunchi.
Ce poate fi?Din ce cauza ii ard asa genunchii?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tumefactia gleznei apare ca un mecanism compensator la mersul schiopatat. e posibil sa fie afectati si genunchii (artroza), ca urmare a exercitarii presiunii din timpul mersului la nivelul genunchilor (si nu a soldurilor deja afectate). modificarile degenerative pot fi asociate cu depozite de substante microcristaline sau cu chist Baker (la nivelul fosei poplitee-in spatele genunchiului). ar fi bine sa va adresati unui medic reumatolog sau medic ortoped. puteti utiliza orteza pentru ambii genunchi, un tratament antiinflamator nonsteroidian (aplicatii locale si sau sistemic-bucal) si antilagic, in functie de contraindicatiile dvs. aplicati eventual si niste pungi de gheata