anticorpi pozitiv

Investigatii

Postata de fruchsia cu 11 ani in urma.

Buna seara,
Am o ruda care in urma unor analize i-au iesit anticorpi pozitiv. Mi-a spus ca este in ultimul stadiu si este o boala cronica, dar netransmisibila. Imi puteti spune va rog despre ce afectiune este vorba?
Multumesc!

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu ati precizat tipul anticorpilor....

fruchsia

acum 11 ani

nu stiu mai mult de atat. Nu puteti sa-mi dati un raspuns? E vorba cumva de leucemie?

zahara

acum 11 ani

daca nu stii tipul de anticorpi, cum vrei sa stim despre ce boala ar fi vorba?

fruchsia

acum 11 ani

Buna seara!
Este vorba de lupus. Ce imi puteti spune despre aceasta boala? Multumesc!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca este lupusul eritematos sistemic atunci probabil este vorba de anticorpii ANA. ADNdc, etc.
Aceasta boala, tratata de un medic reumatolog in colaborare cu medici nefrologi, neurologi ( in functie de organele afectate) poate fi tinuta sub control terapeutic( conteaza preventia posibilelor complicatii si tratarea lor la timp). Important este sa fie o colaborare buna pacient -doctor si evolutia va fi buna.

fruchsia

acum 11 ani

Buna ziua,
Din cate am inteles a fost depistat in urma unor analize prescrise de un medic dermatolog. Care sunt sansele de viata?

Emilia

acum 11 ani

BUNA ZIUA.
Am tiroidita autoimuna si inainte cind ma enervam mai tare, citeodata mi se stingea vocea si la git aveam o senzatie de constrictie faringiana timp de citeva minute. Incerc sa evit aceste stari, dar cind acumulez mai multe nemultumiri....e inevitabil. Cu 2 sapt.in urma, senzatia de la git m-a tinut citeva zile si inca mai simt si acuma dar in intensitate sp***a. Cu vocea n-am mai avut probleme de mult. Mentionez ca lucrez in conditii de stres.Ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat!