Anestezie si zbor cu avionul

Investigatii Adjuvant anestezic

Postata de MariaAO cu 11 ani in urma.

Voi face o colonoscopie/biopsie in curand, iar la 4 zile dupa, va trebui sa zbor cu avionul mai bine de 12 ore. Am un prag scazut de durere, motiv pentru care mi se va face anestezie (nu stiu inca de care). Ma tot interesez, si pe langa faptul ca am intrat in panica in legatura cu migrenele aferente care pot aparea, ma tem ca zborul s-ar putea sa afecteze refacerea dupa anestezie. Pe langa asta, de a zoua zi dupa interventie, mi-e imposibil sa stau doar in pat fara sa fac miscari bruste.
Calatores des cu avionul, si desi m-am simtit in elementul meu de fiecare data, ultimele doua dati, ac***a si o rinita, am crezut ca imi explodeaza tot ce era mai sus de gat. urecile au ramas infundate de atunci.Trebuie sa imi fac vreo problema legata de zbor, presiune si efectele adverse ale anesteziei in cazul asta? Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu, nu este cazul.