anemie feripriva sau biermer?

Investigatii

Postata de ionela_neagu2000 cu 12 ani in urma.

buna ziua! de doi ani si jumatate urmez tratament cu sorbifer, in urma analizelor in care hemoglobina era 9, hematocritul era 32. iau 6 luni pastile, 3 luni fac pauza, la 6 luni repet analizele. in sept 2011 eram sub tratament si am facut analize la sange (hemoleucograma completa, calciu, sideremie, urina) si in ianuarie, sapt trecuta am repetat analizele ir rezultatele erau in scadere fata de cele din sept. din nou am sorbifer de luat 3 luni, 2 capsule pe zi, inainte de masa de pranz.
totusi, un alt medic mi-a spus sa merg la hematolog ca se pare ca nu ar fi anemie feripriva ci anemie biermer, boala de care a suferit si bunicul meu. aceiasi medici spun ca nu voi ramane insarcinata ( am 25 de ani) sau daca va fi asa, nu voi putea tine sarcina, sau la nastere( cel mai sigur prematura) uul din noi va muri din cauza hemoragiei.
eu ce sa mai fac? sunt total bulversata.
astept cu mare nerabdare raspunsul dumneavoastra si va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui mesaj!

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând ar trebui investigat dacă nu există vreo hemoragie ocultă (pierdere de sânge prin scaun, etc) după care ar fi într-adevăr indicat consultul unui medic hematolog

Cazacu_M

acum 12 ani

Am deja 30 si am trecut prin aceeasi experienta. Dar pot spune ferm daca vrei si-ti dai interesul poti. Am un baiat cu hemoglobina stabina si la limita de sus a normei. Sfatul meu e sa lasi sorbiferul, la noi el avea exact efectul invers, chiar si in cazul copilului.
Eu m-am tratat in mod naturist. De 2-3 ori pe zi imi faceam un mar rosu un strugure de poama neagra si o lingurita de ceai de miere de mai maruntita la mixer intre mese, plus carnea de vitel care era prezenta in meniu 2-3 ori pe saptamana. Alternativ odata la 3-4 luni am luat Hemoglobin plus.Iti urez succes!

rodica

acum 11 ani

Ai incercat si cu alt fel de fier?