Analizele endocrinologie

Investigatii

Postata de Tartacutza cu 14 ani in urma.

buna ziua,
am fost diacnosticata cu hipertiroidie ,dar rezultatul analizelor este urmatorul ,TSH-0,018 si FT4-0,47!de ce hipertiroidie pt ca nu presimt simptomele acestei boli ...inclin mai mult spre hipo,unul dintre motive este si pt ca eu am luat foarte mult in greutate in ultimul timp fara sa imi schimb still alimentar,ci mai de graba am fost mai atenta!
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

carmen

acum 14 ani

buna ,
si eu eram mai durdulie in timp ce aveam hipertiroidie.
Acum sunt operata si ma simt super

Galina

acum 14 ani

Rezultatul analizei la hormoni este :
T-3 - 1.9 NMOL/L
T-4 - 110 NMOL/L
TSN - 6.5 mUi/ml
Anti-TPO 960.0 Ui/ml
ce diagnoza am?

anca

acum 14 ani

Galina, si mie mi-a iesit anti-TPO foarte mare, >600 , cand normalul este <34. asta inseamna o boala numita TIROIDA HASHIMOTO, este foarte frecventa la femei. se ia euthyrox toata viata, fara intrerupere pt aceasta boala. poti citi mai multe pe google despre boala. poate intre timp ai fost la medic si ti-a explicat.