analizele copilului

Investigatii

Postata de Ioana Virlan cu 13 ani in urma.

Copilul meu are 5 ani si in urma analizelor au iesit mai multe valori anormale: Hematologie- RBC 4,93
MCV - 72,2,
MCH-25,4,
Limfocite-39,1 ,
Monocite-10,7
Eozinofile-9,8,
RDW-SD- 34,4,
Urini- Bacterii-20,5,
Conductivitate- 15,9.
Va rog, un raspuns din partea unui specialist, cu multumirile de rigoare si cu mentiunea ca i-a cam disparut pofta de mancare, da de dulciuri ba. Inca odata multumiri si astept raspunsul dumneavoastra.

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Ioana Vârlan, Bună seara,
Examenele de laborator sunt, deobicei , recomandate de către medicul care a examinat pacientul si doreşte date complimentare, pe care să le folosească ,în contextul datelor clinice şi anamnestice ,la stabilirea unui diagnostic .
Laboratoarele ,lucrează cu metode si apareate oarecum diferite , motiv pentru care rezultatele obţinute , trebuie să fie însotite ( în paranteză ) de valorile normale cu care se pot compara cele obţinute de la pacientul în cauză .
Deci d-lor ar fi în măsură să vă răspundă la întrebarea D-voastră , să vă stabilească un diagnostic si un eventual tratament .
Vi încerca totuşi , să vă răspund strict la întrebare pentru fiul d-vs de 5 ani .
VALORILE NORMALE sunt : RBC 4,5 - 5,5 ; MCV : 80 - 100 ; MCH :25-32 ;
LIMFO :35 -40 ; MONO-: sub 8 ;RDW :SD .35-54
EOS : sub 2-3 dacă nu are alergie sau parazitoză intestinală .
Cu sănătate Dr Emil otesteanu

carmen leonte

acum 13 ani

analiza copilului ia iesit lym% 44 , leucocite 6.07 , mid%5 , gran%49 , calciu ionic seric 3,2 , calciu seric total 8,2 , glicemie 97 , proteine totale 8,5 , sideremie 66,74 va rog sa-mi explice cineva ce inseamna aceste analize copilul are 15 ani multumesc

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara,
Am comentat si mai sus unele date de laborator , dar repet : orice buletin de analiză are o rubrică cu valorile normale trecute alături de valorile obţinute, din sângele pacientului. Astfel fiecare solicitant să ia cunostinţă în ce situaţie se încadrează , mai ales că laboratoarele , fiecare( laborator) are metodologia si parametrii proprii.
La fiul d-voastră totul este în limite fiziologice .
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

petcu alina

acum 13 ani

buna ziua.baietelul meu are 5 ani.hemoglobina este 13,6.tgp 69 iar tgo 25,mcw 79,1.sunt foarte speriata cu acel tgp marit.mentionez ca dupa efectuarea analizelor am depistat ca are oxiuri dar coproparazitologicul a iesit bine.am urmat cura cu decaris apoi ulei din seminte de dovleac.este posibil ca acel tgp marit sa fie de la oxiuri?va rog ajutati-ma.va multumesc.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua,
Repetaţi Analizele pentru ficat ( transaminaze si electroforeza proteinelor serice ) si examenul coproparazitologic pentru Giardiază . Numai tgp 69 singur, nu spune nimic patologic.
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

ADELINA

acum 13 ani

WBC 12,8 MCV 62,3 MCH 20,30 NEUT% 31,5 LYM% 56,2 LYM 7,2MII/MICROL GLICEMIE 64 Baietelul meu are 2 ani si 8 luni Va rog sa-mi spuneti ce semnifica aceste analize care nu sunt in limite normale