Analize

Investigatii

Postata de DianaAlex cu 11 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea unor analize. Mai exact analize la sange biochimie: GPT/ALAT/ALT 9 U/L interval de referinta - mai mic decat 35, Sideremie 118 ug/dL interval de refErrinta 37-145 si glucoza serica 99 mg/dL inerval de referinta 60-99 . Sunt un pic ingrijorata pentru ALT care pare mai mic si glucoza serica care pare la limita normalului. Multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

ALT produce ingrijorare cand este crescut.
Glicemia este la limita superioara, conform intervalului de referinta; este recomandat sa repetati aceasta analiza pe nemancate si de-abia cand, cel putin 3 astfel de glicemii sunt peste 116( sau 126mg/dl dupa alte ghiduri) se indica consult diabetologic.