analize

Investigatii

Postata de maria749 cu 12 ani in urma.

buna ziua. sotul meu in varsta de 26 ani(1.80m, 89 kg) si-a facut analizele si i-a iesit TGP 136 u/l(val max 41) si LDL colesterol 121 mg/dl (val max 100).ce reprezinta aceste valori?cat de ingrijoratoare sunt? si ce tratament trebuie sa urmeze? va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

e aceste doua valori de analize nu este suficient , dar se pare ca are o suferinta hepatica . Este nevoie de un consult medical si analize complete pentru explorarea functiei hepatice si lipidograma . Discutati cu medicul de familie.

maria749

acum 12 ani

va dau si celellate valori din buletin:
glicemie:94mg/dl, colesterol total seric:164mg/dl, creatinina serica:1.01mg/dl, trigliceride serice:69mg/dl, tgo:38u/l. va multumesc

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Atunci, ceva nu este in ordine ! Discutati totusi cu medicul de familie sa va consulte ! Ori este o simpla reactie a ficatului la a infectie intercurenta ( fara importanta) ori aveti o suferinta a vezicei biliare { o angiocolecistita,care deasemeni nu este o mare problema).