analize

Investigatii

Postata de Raluca127 cu 15 ani in urma.

Am facut in urma cu cateva zile examenul bacteorologic-lama si as dori un raspuns la aceste analize:
- relativ frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
- rare leucocite polimorfonucleare neutrofile
- relativ frecventi lactobacili doederlein
Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Raluca127

acum 15 ani

Am facut in urma cu cateva zile examenul bacteorologic-lama si as dori un raspuns la aceste analize:
- relativ frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
- rare leucocite polimorfonucleare neutrofile
- relativ frecventi lactobacili doederlein
Va multumesc!

crina

acum 8 ani

Buna ziua! Am facut pe data de 22 iunie examenul bacteriologic Papanicolau + lama, rezultatul analizei fiin urmatorul
Gradul de adecvare al frotiului : satisfacator pt evaluare
Interpretare /rezultate
1. NEGATIV PENTRU LEZIUNE INTRAEPITELIALA SAU MALIGNA
1.1 INFECTII CU - flora cocobacilara
1.2 MODIFICARI NON NEOPLAZICE
1.2.1 - Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia

DESCRIERE CITOLOGICA

numeroase polimorfonucleare, prezente hematii, relativ frecvente superficiale, frecvente intermediare, prezente endocervicale in plaje mici integre, rare parabazale, flora bogata in cocobacili

CALIFICATIV PAPANICOLAU : PN II

CONCLUZIE / RECOMANDARI : FROTIU INFLAMATOR ACUT

va rog un raspuns avizat, deoarece pragramarea la medicul curant este facuta peste doua saptamani, acesta fiind in concediu. Va multumesc!

crina

acum 8 ani

Buna ziua! Am facut pe data de 22 iunie examenul bacteriologic Papanicolau + lama, rezultatul analizei fiin urmatorul
Gradul de adecvare al frotiului : satisfacator pt evaluare
Interpretare /rezultate
1. NEGATIV PENTRU LEZIUNE INTRAEPITELIALA SAU MALIGNA
1.1 INFECTII CU - flora cocobacilara
1.2 MODIFICARI NON NEOPLAZICE
1.2.1 - Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia

DESCRIERE CITOLOGICA

numeroase polimorfonucleare, prezente hematii, relativ frecvente superficiale, frecvente intermediare, prezente endocervicale in plaje mici integre, rare parabazale, flora bogata in cocobacili

CALIFICATIV PAPANICOLAU : PN II

CONCLUZIE / RECOMANDARI : FROTIU INFLAMATOR ACUT

va rog un raspuns avizat, deoarece pragramarea la medicul curant este facuta peste doua saptamani, acesta fiind in concediu. Va multumesc!