Analize tiroida

Investigatii

Postata de florina_d cu 14 ani in urma.

Stie cineva daca este recomandata o anumita perioada pentru analizele de tiroida? In urma cu mai multi ani, parca mi-a recomandat o doctorita endocrinolog sa fac analiza la cateva zile de la menstruatie, dar nu mai stiu la cate.

Raspunsuri (4)

marialeea

acum 14 ani

Eu nu am auzit de asa ceva. Si eu mi-am tot facut analize si nu m-a intrebat nimeni la Parhon la cate zile sunt de la ciclu. Eu una stiu ca, daca trebuie facute, le faci. Mie imi era foarte rau si m-am dus de urgenta la Parhon ca sa le fac si nu mi s-a spus ca trebuie tinut cont de ciclu! Insa eu una parca stiu ca doar analizele ginecologice se fac la distanta de minim o saptamana-o saptamana si jumatate de la ciclu, si anume secretiile si paps-ul.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Depinde ce fel de investiatii sunt necesare, unele se fac intr-o anumita perioada a menstrei, spre exemplu ziua 3-4, ziua 21 etc.

florina_d

acum 14 ani

Trebuie sa fac TSH, T3 si T4. Cand ma sfatuiti sa merg?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Profilul hormonal tiroidian respectiv TSH, T3 si T4 pot fi facuti in orice moment, nu sunt influentati de perioada menstruatiei.