analize sange

Investigatii

Postata de ramo viorica cu 9 ani in urma.

ASAT -REZULTAT,MA POATE AJUTA CINEVA

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 9 ani

ASAT/GOT/AST [ aspartataminotransferaza ] este o transaminaza ce se gaseste mai mult in tesuturi : miocard, ficat, muschi scheletici,rinichi, pancreas,tesut cerebral, splina, fiind un indicator mai putin specific al functiei hepatice. Poate creste in aproape toate afectiunile hepatice dar si in alte afectiuni extrahepatice.Valorile de referinta, pentru femei cu varsta mai mare de 17 ani, sunt: mai mici de 35 U/L. Nu este clar ce informatie te intereseaza.

ramo viorica

acum 9 ani

Buna ,la sange ma intereseaza Biochimie s...valoriile sunt intre 15-37 iar mie mi-au iesit 45,iar la HEMATOLOGIE GR% val intre 42-65% iar eu le-am avut 79.8,am ajuns la urgente si in urma analizelor am niste valori foarte urate si medicul de familie mia spus sa stau linistita ca au iesit din cauza infectiei in corp si a colicei renale

ramo viorica

acum 9 ani

Buna ,la sange ma intereseaza Biochimie s...valoriile sunt intre 15-37 iar mie mi-au iesit 45,iar la HEMATOLOGIE GR% val intre 42-65% iar eu le-am avut 79.8,am ajuns la urgente si in urma analizelor am niste valori foarte urate si medicul de familie mia spus sa stau linistita ca au iesit din cauza infectiei in corp si a colicei renale