ANALIZE - SANGE

Investigatii

Postata de ANA 1950 cu 12 ani in urma.

Buna seara,

In urma efectuarii unor analize de sange ,au reiesit urmatoarele rezultate care nu se incadreaza in valorile normale:
-VSH=20 mm/h; - APTT=21.8 secunde; - FIBRINOGEN=369.1 mg/dL; - TGP=35 U/L; - TGO=35 U/L; - PROTEINA C REACTIVA(CRP) CANTITATIV=5.2 mg/L; - ELECTROFOREZA PROTEINELOR SERICE(alfa 2 globuline=4.7%; - ACID URIC=5.10mg/L; - COLESTEROL=254; - LY=41%; - EO#=0.055 elemente pe milimetru cub; - RDW=15.6% .Va rog frumos sa-mi spuneti daca am motive de ingrijorare,si ce investigatii as putea sa fac in continuare .Am 61 ani.Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Cu exceptia colesterolului, care este foarte usor crescut, celelalte analize sunt perfect normale (ganditi-va ce simplu ar fi fost daca pe buletinul de analize nu ar fost trecute "valorile normale"; de cate emotii v-ar fi scutit. Ma tot gandesc la o "petitie" impotriva mentionarii "limitelor normale" pe buletinele de analize; contez pe semnatura dumneavoastra :-)

ANA 1950

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru raspunsul D-voasrtra, favorabil mie. In legatura cu "petitia"despre care vorbiti, sunt de acord, contati pe semnatura mea,dar nu stiu cum veti proceda,pentru ca eu sant din Alexandria, Jud.Teleorman. O zi buna va doresc.

berindei alina

acum 10 ani

ce as putea avea ,nu ma simt bine deloc am ameteli si parca nu am stabilitate ,am facut analize daca ati putea sa ma ajutati;WBC 17,29,RBC 5,35 HGB 16,1,HCT 44,18 MCV 83 MCH 30,1 MCHC 36,4 LYM 4,04 MID 0,14 GRA 13,12 LIM%23,4 MID%0,8 GRA%75,8 VSH 30 COLESTEROL SERIC TOTAL 296 TRIGLICERIDE SERICE 192 restul sant in limite cat se poate de normale ,am uitat sa va spun am 44 ani.va multumesc