analize sange

Investigatii

Postata de dorulete cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati pentru urmatoarea problema:fiul meu de 19 , care nu a facut sport aproape deloc pana la aceasta varsta, de 2 luni s-a apucat de antrenament pentru admitere la Academia de Politie.Dar treptat a inceput sa il doara splina, sa o simta marita si sa oboseasca.La ecograf ni s-a spus ''''splenomegalie 19/6 cm , dilatatii venoase in hil 9 mm, si ni s-au recomandat vreo 20 de analize: VSH, HL, ASLO, PCR, Ag.Hb, VHC, electroforea Hb, proteinelor, Epstein Bar, etc.Analizele costa imens in jur de 7 milioane.Eu as dori sa stiu daca nu cumva i s-a marit splna din cauza efortului foarte, foarte mare? Dupa administrarea de Tinizol la cat timp poate face analizele?El a luat Tinizol crezand ca poate are giardia si de aceea i s-a marit splina.Nu a facut test de giardia.Va multumesc mult.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Splina nu este marita din cauza tratamentului ( scurt ) pentru giardia. Faceti mai intai explorarea hepatica .