ANALIZE PENTRU DONATOR RINICHI

Investigatii

Postata de radomir cu 12 ani in urma.

CARE SUNT ANALIZELE OBLIGATORII PENTRU UN DONATOR DE RINICHI.DACA POATE DONA 01 rH+ LA A2 rH-.VA MULTUMESC

Raspunsuri (3)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Aici nu e vorba de compatibilitatea de sange, ci de compatibilitatea de tesut ( de organ), pentru care se fac alte analize. Pe langa asta mai sunt analizele care se fac pentru evaluarea globala a sanatatii donatorului. Mai mult nu stiu, dar medicii care se vor ocupa de acest eventual transplant sigur va vor indruma.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in primul rand se verifica compatibilitatea imunologica intre donor si primitor, compatibilitate de gru sanguin (sistemul ABO si sistemul Rh), dupa care al doilea pas este de recoltare a organului de transplantat. toate aceste proceduri se efectueaza in centre de transplant.

radomir

acum 12 ani

DAR ESTE POSIBIL TRANSPLANTUL INTRE A2 rH- SI 01 rH+.