Analize microbiologice (hemocultura, coprocultura, urocultura, bilicultura, analiza microbilor din nas, gat, urechi, sputa, secretii ale organelor genitale, din boli ale pielii)

Investigatii

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

ce analize trebuiesc facute pt. a. afla ce tip de microb am.ma confrunt de 10 ani cu o mancarime pe cap,gat,ochi, urechi,zona pubiana,piciore si nu imi trece o raceala de burta de 8 luni cu toate antibioticele pe care le-am luat si dimineata ma scol cu gura plina de o saliva cleioasa si rozie la culoare si urat mirositoare

Raspunsuri (8)

elena denisa

acum 15 ani

ai incercat sa faci un exudat faringian sau o analiza a sputei? cat despre mancarimi o bilirubina crescuta, poate da mancarimi, dar daca spui ca le ai de 10 ani, nu prea se poate. poate fii de la o alergie, mergi la un alergolog sa-ti faca teste. sper sa ti se rezolve problema, astept un semn de la tine.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Fiica mea are 16 ani.In 15 iulie i-au aparut secretii vaginale urat mirositoare.Dupa analize medicul de familie mi-a zis ca e infectata cu Tricomonas si candida (fiica mea e virgina ).A facut tratament cu Tiberal,apoi Mycomed si unguiente locale cu Nizoral . In urma unei hemoragii anormale din timpul ciclului (29 iulie) doctorul de familie (dupa analize) i-a prescris Augmentin .Deoarece secretiile persistau am cerut trimiterea la ginecolog.Aici,dupa analize ,consult si ecografie s-a diagnosticat chist ovarian(fara nicio infectie urinara sau genitala)si a urmat tratament cu Dulphaston 10 mg 3 luni(din a 16-a zi a ciclului menstrual pana in a 25-a zi).Deoarece secretiile persistau(am uitat sa precizez ca in a doua parte a lui iulie a avut dureri vaginale ,sageti si contractii bruste de cateva secunde de mai multe ori pe zi)in urma unui alt control la acelasi ginecolog mi s-a spus ca chistul se micsoreaza si probabil se va resorbi.In urma celor mai recente analize(inclusiv antibiograma),din 1.09 medicul ginecolg mi-a zis ca a disparut chistul dar fata e infectata cu bacilul Coli si sa facem tratament cu Sumamed. Am terminat tratamentul in 13.09.2008 ,secretiile nu mai sunt urat mirositoare dar persista.Doctorul ginecolg e in concediu pana in 29.09. ce as mai putea face? Va rog,dati-mi un sfat. Va multumesc anticipat.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna!Fetitei mele de 3,6 ani i-am descoperit pe ambele parti ale gatului mici "bilute".Nu se vad,insa la palpare ,se simt.Am intrebat-o daca o dor,si mi-a zis ca nu.E CEVA GRAV?Sa merg doar la medicul de familie sau trebuie sa consultam un medic de specialitate?Va rog sa -mi raspundeti,nu mai am liniste pana maine!Va multumesc!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Acum 4 zile mama mea a primit rezultatul la testul papanicolau,dl doctor a plecat in concediu si nu i-a explicat prea multe,nu stim ce inseamna inflamatieAGC NOS si daca este grava?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am fost acum 4 luni la doctorul de familie care a constatat ca am o infectie urinara,asa ca mi-a recomandat sa fac o urocultura. Am facut aceasta analiza si rezultatul a fost negativ.De atunci nu am mai fost la doctorul de familie pt ca a iesit la pensie.Imi puteti spune daca analiza mea este buna sau trebuie sa o repet? pt ca eu tot aceleasi simptome am si acum si cred ca nu am facut analiza bine. va rog ajutati-ma.

grigore21123373

acum 15 ani

EU CRED CA IN FUNCTIE DE VARSTA TA AR TREBUI SA CONSULTI UN GINECOLOG medicii de familie sunt buni indrumatori generalisti dar nu sunt specialisti , si eu am probleme care persista in ciuda analizelor ekografiilor si testelor facute care sunt bune dar eu nu sunt bine dar o problema care persista trebui repetata deoarece poate efectul e acelasi dar cauza nu este infectia urinara

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna....am si eu o curiozitate....de cateva luni mi-am inceput viata sexuala si ciclu nu imi vine regulat este ceva normal??.si mai am o intrebare ar trebui sa imi fac griji pentru ca am o secretie de culoare maronie??...

ELY_ELENYTA

acum 11 ani

doamna doctor va rog frumos sa imi raspunde-ti si mie.eu am noduli la sanii de 3,50 doctorul mi-a spus sa ma operez.crede-ti k mai sunt si alte variante sa pot scapa de ei?imi puteti spune si cum se numeste analiza pe care o ia de la ureche?va multumesc