analize medicale

Investigatii

Postata de erzsebet-emilia cu 15 ani in urma.

am facut ieri analiza hemoleucograma si mi-a iesit RBC 4.16 valoare normala 4.2 -5.4*10^6mm3 si EO% 1.35 valore normala 2-4% .As putea avea o infectie,anemie ,leucemie?toate au iesit bune in afar ce cele 2.

Raspunsuri (4)

Dorina6899908

acum 15 ani

Nu stiu din ce localitate esti si nici la ce laborator ai facut analizele,dar sunt ff. bune.RBC-ul sunt eritrocitele care au valori normale 4,04-6,13,dupa unii specialisti,limita inferioara poate fi chiar si putin sub 4.EO sunt granulocitele euzinofile,celule mobile cu originea in maduva spinarii.La persoanele sanatoase se gasesc in numar mic in sange dar,devin in numar mare in bolile alergice,parazitare sau maligne.Valorile normale sunt 0-0,7%,deci este si aici bine.Nu vreu sa gresesc sau sa te supar dar, simptomele descrise de tine sunt de sarcina.Daca gresesc imi cer scuze.Multa sanatate!!

Dorina6899908

acum 15 ani

scuze...val. normale la Eo..0-7%

marian

acum 13 ani

am euzinofile 4.2%....este vreo problema?

lilop7649903

acum 13 ani

ce p***ae