Analize medicale - interpretare

Investigatii

Postata de BRL cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
43 ani, inaltime 175, greutate aproximativ 60 kg. De 2 luni resimt o stare de oboseala continua, dureri de cap, cateodata am ameteli si pierderi de echilibru dar de scurta durata, lipsa de concentrare, lipsa pofta de mancare. Nu am avut boli care sa necesite internare sau tratament medicamentos de lunga durata. Obisnuiesc sa iau suplimente alimentare (vitamine,minerale). dar am intrerupt administrarea lor de aprox. 3 luni.
Mi-am facut analizele anuale de sange si am observat unele modificari la formula leucocitara. As dori o interpretare a acestora, daca ar mai fi nevoie de alte investigatii suplimentare pentru a depista cauzele acestor valori anormale sau este necesar doar un tratament pentru a ajunge la valori normale.
Analizele sunt cele care se fac anual (examen de rutina) si sunt facute la o clinica privata.
GPT/ALT = 18, calciu ionc = 3.9 , Colesterol total = 180.2, creatina serica = 0.62, gluocoza serica = 65.1, examenul complet de urina + sediment urinar = analizele au iesit in limitele normale, nr. eritrocite = 3.93, hemoglobina = 12.7, hematocrit = 37.9, volum mediu eritrocitar = 97.4, hemoglobina eritrocitara medie = 32.2 , concentratie medie a hemoglobinei eritrocitare = 33.5, largimea distributiei eritrocitare - coeficient variatie = 12.3, ????numar de leucocite??? = 3.35, procentul de neutrofite = 47.8, procentul de eozinofile = 3.3 , procentul de bazofile = 0.3, procentul de limfocite = 36.4 , ???procentul de monocite??? = 12.2 , ???numarul de neutrofite??? = 1.6 ,numarul de eozinofile = 0.11 , numarul de bazofile = 0.01, ???numarul de limfocite??? = 1.22, numarul de monocite = 0.41, numarul de trombocite = 214, volum mediu plachetar = 11, distributia plachetelor (trombocitelor) = 12.9 , VSH = 4
va multumesc!

Raspunsuri (5)

Dr. Achitei

acum 12 ani

2 lucruri remarc in aceasta hemoleucograma: o valoare la limita inferioara a hemoglobinei - 12,7 g%, care la un barbat tanar si tinand cont si de simptome trebuie interpretata ca o anemie. Aveti de asemenea si un numar usor scazut de globule albe (3350/mm3).
Trebuie continuate investigatiile cu extinderea bilantului anemiei (fier seric, feritina, vit B12 etc). Mergeti la un medic internist sau gastroenterolog (tinand cont ca cele mai frecvente cauze de anemie la barbati sunt de cauza digestiva).

BRL

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns!
Io, persoana in cauza sunt de sex feminin (nu-i bai, se mai intampla si confuzii!!).
Unde ar fi mai indicat sa merg - la medic generalist sau internist? Daca nu am probleme cu stomacul (digestia) (pot manca orice, oricat si fara probleme) ar fi indicat sa consult si medic gastroenerolog?

Iuli

acum 12 ani

Cred ca persoana in cauza este femeie. Nu scrie niciunde ca ar fi barbat.

Dr. Achitei

acum 12 ani

Scuze pentru eronata presupunere! Ramane valabil ce am spus. Consultati un internist si doar daca se ssuspecteaza mai departe o afectiune digestiva consultati un gastroenterolog. Este bine de avut si un aviz ginecologic.
Numai bine!

BRL

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns si indicatii! Voi continua investigatiile pentru depistarea anemiei.
Sanatate!