Analize ginecologice

Investigatii

Postata de Gina1234 cu 8 ani in urma.

Mi-am facut de curand analizele ginecologice si am obtinut aceste rezultate. Imi puteti spune daca sunt probleme?

EXAMEN MICROSCOPIC PE FROTIU COLORAT
Celule epiteliale poligonale = Frecvente
Celule epiteliale rotunde = Rare
Celule cu aspect de "clue cell" = Relativ frecvente
Leucocite = Rare
Hematii = Absente
Levuri = Absente
Flora microbiana
Prezenti cocobacili si bacili Gram variabili cu aspect microscopic sugestiv de vaginoza bacteriana.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o zi

Buna ziua,

Din rezultatele analizelor ginecologice pe care le-ai oferit, se poate observa ca ai un numar relativ crescut de celule cheie, iar flora microbiana indica prezenta cocobacililor si a bacililor Gram variabili. Acesti factori pot fi sugestivi pentru vaginoza bacteriana. Vaginoza bacteriana este o afectiune comuna a sistemului reproductiv feminin si este cauzata de un dezechilibru al bacteriilor normale din vagin.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase sau https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/lucruri-esentiale-despre-vaginoza-bacteriana-pe-care-fiecare-femeie-treb_18036