Analize biochimice (analiza zaharului din sange - glicemia si din urina - glicozuria)

Investigatii

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Buna! As vrea sa stiu daca e pericol pentru ea ca la opt ani are glicemia 105. Multumesc

Raspunsuri (4)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Valoarea este putin cam mare pentru varsta ei, limita normal ar trebui sa fie intre 60-100.
Multa sanatate

acum 15 ani

Buna Edith,

Rezultatul glicemiei este peste limita considerata normala!
Totusi, inainte de recoltarea probelor, este necesara o pregatire a pacientului acre are in vedere ultima masa servita (interval de timp + alimentele consumate); in lipsa acestei pregatiri, valorile pot varia.

In cazul in care rezultatul este corect, aceasta crestere a glicemiei se poate datora sedentarismului, obezitatii, administrarii de glucoza.

Este necesar sa mergi la un medic care sa interpreteze corespunzator tot setul de analize (in cazul in care ai facut mai multe) si care sa identifice motivele cresterii glicemiei!

Multa sanatate!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Valoare glicemie 115 la 55 ani ,este mare ???

andrei

acum 11 ani

Incearca sa nu urici mai sus si e bine