Analize barbat 37 de ani

Investigatii

Postata de RobertNick cu 11 ani in urma.

Care ar fi analizele obligatorii pe care ar trebui sa le realizeze un barbat la varsta de 37 de ani ? in conditiile in care nu a mai efectuat analize din 2008.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Hemoleucograma, TGP, TGO, creatinina, colesterol, trigliceride, VSH. Acestea sunt analizele uzuale, minime.

Adrienne

acum 11 ani

Hemoleucograma cu formula leucocitara, Hb, Ht, indici si reticulocite ; VSH ; GOT ; GPT ; creatinina serica ; fosfor seric ; magneziu seric ; potasiu seric ; sodiu seric ; sideremie ; glucoza serica ;uree serica ; ASLO ; proteina C reactiva[ CRP] ; urina biochimie si sediment ; calciu ionic si total ; proteine totale serice ; profil lipidic ; helicobacter pylori anticorpi IgG ; PSA [ antigen specific prostatic]. O ecografie abdominala ,iar daca sunt probleme in legatura cu prostata atunci si o vizita la urolog. Daca este fumator este necesara si o radiografie pulmonara. Un EKG si o ecocadiografie la medicul cardiolog.........cam astea la o prima evaluare ,in continuare in functie de rezultate.................

RobertNick

acum 10 ani

multumesc pentru sfaturi si sugestii