Analiza urinei (analiza caracterelor fizice si chimice ale urinei, analiza calculilor urinari, analiza microscopica a urinei)

Investigatii

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Urina care este permanent prea acida sau prea alcalina, predispune la formarea de calculi urinari de acid uric, respectiv de fosfat si carbonat de calciu.
Puteti va rog sa ne spuneti cum evitam acest lucru (mereu prea alcalina, ph 7)?
Multumesc.

Raspunsuri (5)

Petrescu13110880

acum 15 ani

simplu trebue facut un tratament bun [email protected]

comentarii utilizatori

acum 15 ani

In urma cu aproximativ 3 ani si jumatate,sotul meu a fost operat de tumoare vezicala.In urma biopsiei mi s-a spus ca are CT1, neinvaziv, neinfiltrant, neexpansiv.Dupa repetate infliltratii cu vaccin BCG nu au mai fost recidive, insa acum se pare ca i s-a depistat tuberculoza la uretra.Mentionez ca inca nu este confirmata.Cum se trateaza si ce este de facut daca se constata ca este tuberculoza?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua,sunt am aflat ca sunt insarcinata de 3 sapatamani.Am observat ca mirosul urinei este total diferit de cel pe care il aveam de obicei - este intepator - ar trebui sa imi fac griji pentru sarcina? Multumesc si astept sfatul dumneavoastra.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mama mea are 49 ani si sufera de glomerulonefrita cronica.ati putea sa ma lamuriti in legatura cu niste analize de uria

comentarii utilizatori

acum 14 ani

Am 18 ani si de 4 ani sufar de diabet.Fac insulina de 4 ori pe zi si de un timp am o problema care ma deranjeaza enorm si imi este rusine sa merg la medic.La nivelul penisului acel orificiu mi s-a micsorat foarte mult ramand practic doar cat sa pot face nevoiile. Ma poate ajuta cineva sa imi zica ce medicament sa iau sau cum sa scap de asa ceva?