Analiza sangelui din materiile fecale

Investigatii

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Coplilul meu in varsta de 8 ani,are scaun (cam 0 data la doua zile) cu sange.M-am speriat foarte tare cand am vazut,fiinca apa din vasul de la toaleta s-a inrosit si chiar si la fundulet cand l-am sters erau picaturi de sange.Problema asta dureaza cam de 0 saptamana.va rog din tot sufletul sa ma ajutati fiinca nu mai am liniste.

Raspunsuri (5)

Marin5102026

acum 15 ani

AVETI MARE GRIJA! EU SUFAR DE O BOALA CRONICA NUMITA RECTOCOLITA ULCEROASA HEMORAGICA, CARE IN PUSEU, SE MANIFESTA EXACT ASA CUM ATI DESCRIS DVS. BOALA APARE IN JURUL VARSTEI DE 26-28 DE ANI. EU AM DESCOPERIT-O EXACT LA 26 DE ANI, ACUM AM 28 SI DEJA TREC PRINTR-UN AL DOILEA PUSEU.
TREBUIE SA MERGETI DE URGENTA LA MEDIC!

loredana10111355

acum 15 ani

Sangerarile rectale la copilul mare pot avea ca si cauza fisurile anale sau polipii rectosigmoidieni. Acestia din urma, pot fii asimptomatici sau se pot exterioriza prin sange proaspat in scaun. Sunt necesare tactul rectal si rectoscopia pentru a ii vizualiza. Mai exista doua entitati, cu un prognostic mai sever din pacate, sindromul Puetz-Jeghers (care asociaza lentiginoza peribucala) si sindromul Gardner (polipoza adenomatoasa familiala a colonului). Ulcerul sangerand al diverticulului Meckel mai poate determina o sangerare masiva si asimptomatica. Alte cauze ar mai putea fii: trombocitopeniile, rectocolita ulcerohemoragica, boala Crohn sau unele parazitoze( trichocefaloza si ankilostomiaza). Cel mai bine este consulti un gastroenterolog. Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie. Multa sanatate copilului@

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am 27 de ani si am facut un scaun cu sange deschis la culoare,fara a fi constipat sau sa am hemoroizi,ce credeti ca ar putea fi???
Va rog un rasp

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Care este explicatia ? prietenul meu a patit asta azi si sunt putin speriata! spune k nu reuseste sa iasa afara, e prea gros scaunul si probabil fortandu`se s`a iritat! Astept un raspuns

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 28 de ani si am o problema.de 2 ani am inceput sa ma deranjez o luna da una nu.,am facut analize la sange si mi-a zis ca n-am nimic ,eu totusi cred ca am ceva.ce ar putea fi?va rog astept un raspuns