Am observat că apar umflături și pe urmă mă mănâncă pielea,,?

Investigatii

Postata de Utilizator21720847404 cu 2 luni in urma.

Bună dimineașa!Apare umflătură și pe urmă mă mănîncâ pielea,,dacă dau cu apă pe urmă cu unguient Fluocinolon trece,,CE PROBLEMĂ AR FI ?V ă rog?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti par sa fie ale unei dermatite de contact. Aceasta este o reactie inflamatorie care apare atunci cand pielea intra in contact direct cu o substanta la care sunteti alergic/a. Unguentul cu Fluocinolon pe care il folositi este un tratament standard pentru dermatite si de aceea este posibil sa constatati o ameliorare a simptomelor.

Totusi, este important sa identificati si sa evitati cauza initiala a iritatiei pentru a preveni reaparitia ei. Consulta un medic sau un alergolog pentru recoltarea de analize si determinarea exacta a substantei la care sunteti sensibil/a.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/dermatologie, https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Dermatita/cum-se-trateaza-dermatita-in-functie-de-severitatea-afectiunii_1370