Am administrat greșit Xifia, sa ma îngrijorez ?

Investigatii

Postata de Laura Miinea cu 8 luni in urma.

Am primit tratament cu Xifia si m-am încurcat in schema, am luat prima pastila la 12:30 ziua si a doua la 12:30 noaptea in loc sa o iau pe a doua la 12:30 a doua zi, practic trebuia luată la 24 de ore însărcinată am luat-o la 12 ore. Mâine su siguranța va fi la 24 de ore, am motiv de îngrijorare?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

In general, daca ati luat in mod accidental medicamentul Xifia cu 12 ore mai devreme decat ar fi trebuit, este posibil sa nu fie atat de eficient in prevenirea sarcinii. Cu toate acestea, este important sa mentionati ca eficacitatea contraceptiei orale poate varia in functie de mai multi factori si nu ofera o protectie de 100%.

Pentru a va asigura ca continuati sa fiti protejata in mod corespunzator, va recomandam sa consultati un specialist in sanatatea reproducerii, cum ar fi un medic ginecolog sau o asistenta medicala, pentru a va evalua situatia si a va oferi consiliere adecvata. Acestia va pot ghida cu privire la masuri suplimentare de protectie, cum ar fi utilizarea unui alt tip de contraceptie suplimentara, daca este necesar.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

Laura Miinea

acum 8 luni

Rectific, nu sunt însărcinată, am vrut sa scriu “însă” și telefonul a făcut autocorectare.