Ajutor interpretare rezultate?

Investigatii

Postata de Utilizator11710510320 cu o luna in urma.

Examinare imunohistochimica:
Determinare imunohistochimică pe blocul de parafină 176944 utilizând platforma Dako Autostainer Link 48:
− Control intern: pozitiv în țesut amigdalian;
− Suprafața tumorală examinată: ≥100 celule tumorale viabile;
− Scor de pozitivitate combinată (Combined Positive Score / CPS): ≥10
Concluzii:
PD-L1 (22C3): Scor de pozitivitate combinată (Combined Positive Score / CPS) ≥10

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Rezultatele imunohistochemice indica faptul ca tumoarea examinata are un numar mare de celule care exprima PD-L1 (Programmed death-ligand 1), o molecula care inhiba actiunea sistemului imun. Scorul de pozitivitate combinata (CPS) este un mod de masurare a acestei expresii. Un scor CPS de 10 sau mai mare sugereaza ca o proportie semnificativa de celule tumorale si celule imune din jurul tumorii exprima PD-L1.

Acest lucru este important deoarece anumite tratamente, cunoscute sub numele de inhibitori ai punctelor de control imun, pot bloca PD-L1, ajutand astfel sistemul imun sa lupte impotriva cancerului. Astfel, rezultatele acestei examinari pot fi folosite pentru a ghida deciziile de tratament.

Insa pentru a confirma diagnosticul si pentru investigatii suplimentare este recomandata consultarea unui specialist in oncologie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia dvs. specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/oncologie.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Terapii-complementare/cancer-terapii-alternative-disponibile-in-marile-centre-medicale-vieneze_6782
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/dieta-anticancer-sfaturi-alimentare-pentru-prevenirea-si-lupta-impotriva_8941

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.