Agenezie corp calos

Investigatii

Postata de floranse_m cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am avut o sarcina diagnosticata la 22 saptamani cu agenezie totala de corp calos ( sindrom Dandy Walker).As vrea sa stiu daca ,in cazul unei sarcini viitoare,aceasta malformatie se poate repeta si daca poate fi identificata mai devreme prin amniocenteza sau ce alte analize ar putea conduce la o depistare cat mai timpurie .Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Agenezia de corp calos are caracter congenital (putându-se transmite la descendenţi) şi se poate diagnostica în perioada prenatală prin ecografie, iar în cea perinatală doar prin efectuarea unui CT cerebral sau RMN.

LILIANA

acum 10 ani

AM AVUT O SARCINA SI AM NASCUT LA 37 DE SAPTAMANI IN CARE BEBELUSUL MEU A FOST DIAGNOSTICAT CU AGENEZIE DE CORP CALOS .DAR A MURIT LA 3LUNI.ACUM SUNT INSARCINATA IN 4LUNI SI AS VREA SA STIU DACA AGENEZIA DE CORP CALOS SE REPETA