adenopatie inflamatorie

Investigatii

Postata de cisarie2000 cu 9 ani in urma.

Sunt mama unui baietel de 2,5 ani care a fost diagnosticat cu adenopatie inflamatorie inghinala in urma investigatiei ecografice. Eu mi-am dat seama de aceasta inflamatie doar atunci cand copilul avea o jena cand il asezam pe olita in rest el nu a fost bolnav sau nu a avut alte simptome. medicul a facut tratament 5 zile cu clindamicina dupa care eu am refuzat tratamentul la recomandarea altui medic deoarece acest a spus ca nu ar fi o cauza baceriana a infectiei. medicii nu investigheaza cauza si mi-au spus sa fac biopsie. D-vs ce imi recomandati?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Adeopatia de tip inflamator a aparut ca o consecinta a unei infectii, inflamatii din sfera urogenitala.
Daca este vorba doar de un singur ganglion acesta se va urmari ecografic si se cauta cauza infectiei/inflamatiei locale. Nu se indica in acest moment biopsia.

cisarie2000

acum 9 ani

Multumesc de raspuns, dar nu e vorba doar de un ganglion la eco s-a vazut unul de 3 cm si altii mai mici dar tot inflamati. Acum dupa 3 saptamani inflamatia s-a retras dar nu de tot. Azi am mai mers la alti dr. si unii spun de biopsie altul mi-a prescris klacid. Ce sa fac?