Adenopatie inflamatorie

Investigatii

Postata de cristina711121949 cu 10 ani in urma.

Azi am facut o ecografie in zona axilei stanga.( subrat). Am ca diagnostic adenopatie inflamatorie cu dimen. 10mm/7mm.Ce tratament trebuie sa fac sau ce set de analize trebuie efectuate ?Este al doilea episod de aparitie .Primul a fost acum 2 ani tot in aceasta perioada( l-am tratat cu un unguent antiinflamator si acool), acum a recidivat.
Deci ce analize trebuie facute pentru a depista cauza si apoi ce tratament trebuie urmat?

Raspunsuri (8)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

trebuie sa cautati sursa de infectie. adenopatia axilara inflamatorie apare in infectii ale membrului superior afectat, boli inflamatorii mamare precum si in anumite boli generale: toxoplasmoza, boala lyme.

incepeti cu un set de analize de sange de rutina, dar nu ar strica nici un consult la ginecolog pentru evaluarea unei eventuale patologii mamare

cristina711121949

acum 10 ani

Va multumesc pentru raspuns, dar am facut si ecografie la ambii sanii si totul este ok.iar ca anticonceptional folosesc inelul nuvaring de 2 ani.Ce -ar mai putea fi de analizat la medicul ginecolog?

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

in cazul asta, probabil ca nimic.

cristina711121949

acum 10 ani

In urma setului de analize pe care-l voi cere de la medicul de familie si apoi cu rezultatele, este indicat sa consult si un medic endocrinolog?

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

patologia endocrinologica nu prea da adenopatii inflamatorii axilare.. daca analizele de sange nu indica o infectie virala cum e mononucleoza, de exemplu si daca excludeti alte patologii precum TBC, HIV, borrelioza, toxoplasmoza, boala muscaturii de pisica, boli hematologice, si adenopatia persista mai multe saptamani puteti oricand sa o abordati chirurgical pentru o analiza anatomo patologica

cristina711121949

acum 10 ani

Va multumesc inca o data si voi tine cont de ceea ce mi-ati zis.O seara buna si sanatate!

Dr. Imre

acum 10 ani

In cazul in care aveti pisica, sau ati fost zgariata de una in perioada de dinaintea aparitiei acestei simptome, ar trebui sa cautati boala ghearelor de pisica...

G .

acum 3 saptamani

Bună , am acceasi problemă , văd aici ca a fost pusă acum 10 ani .. îmi spui te rog cum si procedat . Multumesc !