reactii alergice cutanatae la robitusin

Intoxicatii Reactii alergice

Postata de Alina54945889 cu 12 ani in urma.

Daca in urma administrarii Robitusinului apar reactii cutanate care se aglomereaza dupa trecerea a 12 ore de la administrare, (administrarea se face de cca 1 saptamana, insa reactiile au aparut doar aseara), ne inrtrebam cu disperare sa intrerupem administrarea acestuia sau administrarea Augumentinului care se suprapune cu Robitusinul? Multumim de timpul acordat, asteptam raspunsul Dvs. Fetita are 6ani si 8 luni.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Reactii alergice pot determina si unul si altul dintre cele doua medicamente. Augmentinul este un antibiotic,dar si antibioticele pot determina asemenea reactii,natural ca depinde si de reactivitatea fiecarui organism. Deoarece tratamentul dureaza de peste 5 zile , ca pentru oruce afectiune acuta ,cel mai bine ar fi sa-l intrerupeti ( fiind doua este greu sa va putem spune , care dintre ele este vinovatul ?
Introduceti Calciu si ceaiuri (infuzie ) caldute si Nurofen. Anuntati si medicul fetitei