Puteam sa inhalez vapori de mercur din termometrul spart?

Intoxicatii

Postata de Utilizator11563972849 cu 4 ani in urma.

Aseara am spart un termometru si picaturile de mercur sau risipit pe toata pideaua.Din panica am maturat repede si am aruncat insa cind am privit mai atent cu lanterna defapt ramasese o sumedenie..Am sters cu o cirpa cu apa cu clor ,insa putea sa faca contact cu pielea sau sa ii inhalez vaporii fiindca in camera era destul de cald si mercurul putea sa se evaporeze...Va rog mult sa ma ajutati

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Intoxicatii/intoxicatia-cu-metale-grele-simptome-cauze-tratament_16983

Utilizator11565654291

acum 4 ani

Intre altele, aruncati matura si carpa cu care ati sters.