Eruptie cutanata

Intoxicatii

Postata de Kaiiria cu 12 ani in urma.

Ma confrunt cu o eruptie alergica localizata la nivelul gambelor si al labei piciorului sub forma unor pete rotunde mai mici sau mai mari.

Precizez ca in anul 2004 am avut o eruptie similara, dar care acoperea aproape intreg corpul. In urma testelor de atunci, s-a dovedit a fi o alergie la diverse alimente, praf si mucegai.

Intrebarea mea este daca poate fi din nou o alergie ca si cea anterioara sau daca este o intoxicatie cu vreo substanta necunoscuta (posibila otravire).

Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar trebui ca leziunile sa fie examinate de un medic dermatolog. poate fi o dermatita de contact, o dermatita alergica, o alergie polimedicamentoase.

Popescu Darius

acum 11 ani

Salut
Eu am folosit la sfatul unui medic homeopat produsul Aloe First de la FLP: http://www.aloeveranatura.ro/aloe-first