colesterol

Intoxicatii

Postata de ancabogdan2000 cu 10 ani in urma.

la colesterol de 297 ce reteta de dieta sa aplic?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

REGIM ALIMENTAR PT HIPERCOLESTEROLEMIE

INTERZISE
• carne grasa (porc, oaie, carne in sos, vanat, pasare grasa, ficat, maruntaie, limba, creier, burta, rinichi, os cu maduva)
• mezeluri
• crustacee (creveti, raci, languste), melci, sp***aci
• galbenus de ou
• lapte integral, concentrat (condensat sau praf), smantana, frisca, lactate pe baza de lapte integral
• branza de tara, branza topita, cascaval
• biscuiti, produse de patiserie
• ciorbe grase
• cartofi prajiti
• unt, grasimi preparate (slanina, jumari, untura), sosuri de ulei (maioneza)
• bauturi alcoolice, sucuri de fructe din comert, concentrate de fructe
• zahar, miere, gem, bomboane, ciocolata, sirop, dulciuri concentrate
RECOMANDATE
• carne sp***a (vaca, vitel, cal, pui, iepure) la gratar sau fierte fara grasime
• jambon slab neafumat
• peste proaspat sau congelat (dar nu semipreparat ) la gratar sau la cuptor
• 1 ou/saptamana
• lapte degresat, iaurt slab
• branza alba (de vaci) degresata
• paine alba, neagra, prajita (in cantitate limitata daca exista exces ponderal)
• ciorbe slabe, supe cu legume
• cartofi fierti, piure fara unt
• uleiuri vegetale (porumb, soia, masline, floarea soarelui)
• fructe proaspete
• apa minerala, ceai, cafea sp***a, sucuri de legume
• graunte de orice tip in cantitati moderate (in special ovaz)