Clorul

Intoxicatii

Postata de membru266867 cu 10 ani in urma.

Buna ziua nu va suparati am o fetita de 16 ani 1.65 m si 68 kg care a inhalat din greseala clor. As vrea sa stiu care este doza fatala si daca poate intra in coma si cat timp.Multumesc si o zi cat mai placuta.

Raspunsuri (2)

florin

acum 10 ani

paranoia!! clorul ca si gaz este toxic si asfixiaza. ma indoiesc ca in casa o persoana ar putea detine clor in stare gazoasa sau chiar si intr-un laborator sa fie sunt sisteme de ventilatie si evacuare a gazului ce poate fi detectat ca si gazul metan de catre senzori. clorul ca si gaz se folosea in razboiul mondial pentru a asfixia victimile.era numit si "gazul de mustar". ma indoiesc sa ai asa ceva in casa. deci nu duce la coma daca ar fi gaz, duce direct la asfixiere. ia tinand cont de vasrsta 16 ani... nu cred ca a fost accidental sa inspire un gaz atat de toxic si cu miros atat de intepator

Carmen

acum 10 ani

Ciudata atitudine de parinte! De parca ar astepta sa i se intample ceva copilului in loc sa zboare cu el la urgente.